Фізичний розвиток дошкільників

 

  
 
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНО ВИХОВНОЇ РОБОТИ  З ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ
 
 
1. Фізкультурні заняття ( 2-3 рази на тиждень)Основна форма організованого систематичного навчання д дошкільників фізичних вправ.Різновиди коригувальної ходьби, комплекс загально розвивальних вправ, основні рухи, різноманітні рухливі ігри.
 
2.Прогулянки на свіжому повітрі (щоденно, до і після денного сну).Оптимально - тричі на день (але не менше двох до та після денного сну). Влітку та навесні корисно до 5 хв. гуляти з дітьми під мокрими після дощу деревами, взимку - під засніженими.
3. Ранкова гімнастика (щоденно)Засіб забезпечення подальшого збудження м'язової системи, підвищення функціональної діяльності організму дітей, працездатності.Різновиди коригувальної ходьби, біг комплекс загально розвивальних вправ.
 
4. Гімнастика пробудження (щоденно)Засіб повільного виведення дитини зі стану сну, спокою до активного робочого ритму: від розслаблених, повільних, горизонтальних положень до вертикальних активних поз і бігу.
 
5. Денний сон (щоденно)Із відчиненими фрамугами. За режимом відповідно віковій категорії.
 
6. Фізкультурні розваги (1-2 рази на місяць) та свята(2-3 рази на рік).Засіб створення позитивного сприймання фізкультурних занять, виховання бажання займатись спортивними вправами.
 
7. Фізкультурні хвилинки на заняттях (за потребою)Вправи для розширення грудної клітки та прогинання хребта з потягуванням і подальшим її звуженням під час нахилів тулуба вперед.
 
8. Фізкультурні паузи між заняттями (за потребою)3-6   вправ   відповідно   до   вікової категорії   або   рухливі хороводні ігри з іграшками, посібниками (8-10хв.).
 
9. День здоров'я (1 раз на місяць)Протягом дня активна діяльність дітей на свіжому повітрі. Навчальні заняття не проводяться. Зміст діяльності визначається інструктором із фізичного виховання та вихователем.
 
10. Рухливі ігри (щоденно)4-5 ігор різного рухового навантаження, ігри, спортивного характеру: баскетбол, футбол, настільний теніс тощо. Під час ранкового прийому, прогулянок.
 
 
 
 
 
 
Конспект заняття з фізкультури з використанням елементів спортивних ігор та вправ
 
 
(старша група)
Мета. Вчити дітей відбивати тенісний м'яч (пінг-понг] закритою та відкритою ракеткою. Продовжувати вчити дітей закидати м'яч в баскетбольне кільце від грудей; вдосконалювати уміння ходити по похилих дошках і вузькій рейці гімнастичної лави; вправлятись у стрибках з місця у висоту; закріплювати повзання в упорі на передпліччях і колінах тунелем, штовхаючи перед собою м'яч, а також цю ж вправу без м'яча спиною вперед. Вправляти дітей виконувати елементи спортивних ігор футбол, городки.Розвивати спритність, швидкість, гнучкість, рівновагу, окомір, влучність, зорове та слухове сприймання, координацію рухів.Виховувати самостійність, наполегливість, витримку, силу, сміливість, уважність, дружність.
Обладнання. Гімнастична лава, дошка з фіксатором, ребриста дошка з фіксатором, м'ячі за кількістю дітей, фізобладнання «тунель», щити для стрибків у висоту з місця «Подружилися», набивні м'ячі [1 кг), килимки за кількістю дітей, тенісні ракетки та м'ячики, баскетбольний щит.
Хід заняття
Вхід до залу під музику «Макарена» (технічні засоби).
Ходьба в колоні по одному, на носках, п'ятах. Біг на носках і п'ятах. Ходьба приставним кроком вперед. Біг боковим галопом правим та лівим боком. Ходьба звичайна. Ходьба напівприсядки, «як ведмедики», «як павучки». Ходьба в повному присяді, тримаючись один за одного — «Поїзд». Біг в середньому темпі, за сигналом обертаючись навколо себе. Звичайна ходьба, вправа на встановлення дихання.
Комплекс загальнорозвиваючих вправ: хлопчики — з набивними м'ячами, дівчатка з маленькими резиновими.
Шикування двійками.
І. 1. «М'яч вгору». 8—10 разів.В. п. — ноги на ширині стопи, м'яч . внизу, у дівчаток в правій руці.Хлопчики — 1 — м'яч до грудей, 2 — вгору, 3 — до грудей, 4 — вниз.Дівчатка — 1 —3 — руки в сторони, 2 — вгору — передати м'яч, 4 — вниз.
2.  «М'яч між ногами». 10 разів. В. п. — м'яч до грудей, руки в сторони. Дівчатка — руки в сторони, м'яч вправій руці.1 — нахили вниз.Хлопчики — покласти м'яч на підлогу, дівчатка — перекласти м'яч в іншу руку під ногою.2— випрямитись. Хл. — руки на поясі, дівч. — в сторони.3 — нахили. Хл. — взяти м'яч, дівч. — те ж саме*.4 —в. п.
3.  «Тримай м'яч». 10 разів.В. п. — сидячи на підлозі, ногами тримати м'яч, руки в упорі ззаду.1 — м'яч підняти вгору, 2 — опустити у в. п.
4.  «Підкинь і злови». 12 разів.В. п. — о. с. Підкидати м'яч і ловити двома рукаміф                                    ,
5.  «Візьми і поклади». 12 разів. В. п. — хл. — сидячи, ноги схрещені,м'яч до грудей, лікті в сторони. Дівч. — стоячи на колінах, м'яч в правій руці, руки до плечей.1 — повернутись праворуч, покласти м'яч за спиною.2-в. п.3 — повернутись ліворуч, взяти м'яч.4 — в. п.
6.  «Підніми м'яч». 8—10 разів.В. п. — лежачи на животі, м'яч вперед, ноги разом. 1 — м'яч підняти вгору, 2 — в. п.
7.  «Кенгуру», 24 рази.в. п. — затиснути м'яч ногами, руки на поясі.                        
 *Стрибки на місці в чергуванні з ходьбою.
8. «Відпочинь».В. п. — ноги на ширині плечей, м'яч внизу, у дівчаток — в правій руці. Хл. — м'яч вгору — вдих, дівч. — через сторони підняти руки вгору і перекласти м'яч, 2-в. п.Ходьба звичайна. Покласти м'ячі на місце.
Перешикування.
II. Група ділиться на 2 підгрупи, одна з них ще на дві.
Способи організації: фронтальний — 2 групи, поточний — одна група.
I група — поточний метод організації. Перше коло:—   закинути  м'яч  у  баскетбольне кільце від грудей;—  пройти тунелем на передпліччях і колінах, штовхаючи м'яч перед собою;— пройти по похилій дошці;— стрибати верхи вздовж гімнастичної лави;переступати набивні м'ячі.
Друге коло:,—  закинути  м'яч  у  баскетбольне кільце і покласти в кошик;  .— проповзти по тунелю спиною вперед в упорі на лікті й коліна;— стрибок з місця вгору;— ходьба по вузькій рейці гімнастичної лави;— стрибки через набивні м'ячі.
II група (1 + 1) — фронтальний спосіб організації.Відбивати тенісні м'ячики в кошик вихователю закритою і відкритою ракеткою.
Рухлива гра «Захисти фортецю» (елементи футболу та городків).
Мета. Удосконалювати вміння кидати м'яч в ціль від плеча, відбивати м'яч ногами. Розвивати швидку реакцію, спритність, окомір, влучність. Виховувати уважність, почуття колективізму.
Гра середньої рухливості «Перестрибни», «Пробіжи під скакалкою».
Мета. Закріпити вміння дітей пробігати під скакалкою, яка обертається. Розвивати реакцію, увагу.
Психогімнастика «Дерево» під музичний супровід (технічні засоби).
Діти покидають зал.
 
 
 
 
 
 
 
 СПОРТИВНЕ СВЯТО "КОВБОЇ"
 
 
Мета. Закріпиш уміння дітей бігати в різних напрямках, стрибати, пролазити в обруч, повзати з підлізанням під дуги; прокочувати м'яч в ворітця [набивний]. Продовжувати навчати утримувати тенісний м'яч на ракетці під час ходьби. Розвивати спритність, швидкість, увагу, окомір, влучність, координацію рухів.Виховувати доброзичливість, уважність, витримку, інтерес до спортивних ігор, почуття колективізму.
Обладнання. Піраміди-орієнтири, дошки «городки», спортивна гра «Городки», тенісні ракетки та м'ячики, обручі на стиках, набивні м'ячі, дуги, каструлі, ложки, овочі, фрукти.
Під музику «Марш» діти заходять до залу двома командами,
Ведуча.У нас в садку сьогодні свято, Буде в нас гостей багато, В різні ігри будемо гратись, Веселитись, забавлятись. Свято добрим вийти може, Якщо кожен допоможе. У  змаганнях  беруть  участь  дві команди.Дві команди у нас є, В кожної ім'я своє.
I команда — «Сильні козаки».
II команда — «Спритні козаки».
Вітання команд.
«Сильні козаки».
Баєжаємо вамСпортом займатисьСил і здоров'я набиратись.
«Спритні козаки».
А ми бажаємо вамНе стомитись,А гарненько потрудитись.
Вітання до гостей.
Фізкульт-привіт!
Ведуча.В оцінці спритності, витривалості, сили нам допоможе журі. (Представлення).Давайте почнемо грати!
Під музику кантрі вибігає ковбой з двома помічниками.
Ковбой.Зачекайте! Не починайте! Добрий день, малята, любі хлопчики й дівчата! Я — ковбой, а це мої друзі-помічники. Приїхали до нас на спортивне свято з далекої Америки, там у мене своє ранчо.
Ведуча.Перш, ніж почати змагання, потрібно розім'яти м'язи.
Ковбой.Добре, тільки розминка у нас буде ковбойська, згодні?
Комплекс ритмічних вправ «Ковбой» (музика кантрі].
Ведуча.Як добре ми розім'ялися! Діти, є єдине запитання: Ви готові до змагання? Тож не будемо чекати. А почнемо з вами грати!Команди шикуються на старті.
Ковбой.Ви знаєте, в мене на ранчо великий город та сад. І ми з моїми помічниками привезли із собою фрукти й овочі. Ми вміємо варити смачний компот, підкажіть, що для нього потрібно?Діти, ми чули, що в Україні готують таку смачну страву, як борщ. Скажіть, які овочі потрібні, щоб зварити борщ?Мої помічники приготували вам гру, яка має назву «Приготуй».
I гра «Приготуй».
Правила  гри. Дитина із старту зложкою в руках пролізає боком через два обручі [поставлені перпендикулярно], підбігає до миски, в якій багато овочів та фруктів, вибирає потрібний їй об'єкт, бігом повертається на старт, тримаючи ложку перед собою, і кладе, що принесла, до каструлі. Передає ложку наступному гравцеві.Перемагає та команда, яка перша правильно приготувала страву.Ведуча.А ми, ковбою, можемо теж навчити тебе і твоїх помічників слов'янської гри «Городки». Ще в давнину царі в неї грали. Що нам потрібно для цієї гри? Бити, городки і «місто»
II  гра «Городки».
Правила гри. Дитина повинна битою збити городок. Не зважаючи нарезультат, вона повинна знайти биту і передати її наступному гравцю. В кінці гри підраховується кількість збитих городків.Ковбой.Я бачу, команди у вас спритні, швидкі. А капітани у вас є? Добре, зараз подивимось, які вони спортсмени. Мої друзі грають у незвичайний мїні-футбол. Зараз вони покажуть вам цю гру.
II гра «Забий гол»
Ведуча.Ковбой, діти хочуть подивитися, чи вмієш ти долати перешкоди, наскільки ти спритний.
Правила гри. Пройти по ребристій дошці, прокочуючи двома руками з двох боків набивні м'ячі, влучити ними у ворота (два обручі-дуги на відстані 1 м один від одного), зібрати м'ячі й пробігти з ними до старту.Жартівлива сценка ковбоя.
IV гра з набивними м'ячами.
Ковбой.Ну, молодці! Справжні ковбої! Справедливе журі, який у нас рахунок?Діти, а давайте подивимось, чи вміють змагатись наші гості.
Гра «Передай м'яча».
Правила гри. У грі беруть участь 6 чоловік, по 3 в команді. Учасники гри стають обличчям один до одного. Відстань між членами команди — 1—1,5 м. Перший гравець бере з корзинки м'яч і передає другому, а другий — третьому (ланцюжком]. Останній кладе м'яч в пусту корзинку. Умова гри: не можна сходити з місця.
Гра з глядачами «Передай м'яч».
Ковбой.Діти, я хочу розповісти вам про цікаву гру. Якось я поїхав до Англії і мене навчили цій грі. Я її привіз із собою.(Дістає із рюкзака бадмінтон).
Ведуча.А ми знаємо цю гру. Як вона називається?Ковбой.Діти, а ви знаєте, чому вона так називається?Ця гра прийшла зі Сходу. Дуже багато років тому її привіз із далекої Індіїанглійський герцог. Володіння цього герцога  знаходились  недалеко  від міста Бадмінтон. Тому і почали називати цю гру бадмінтоном. А чим грають у бадмінтон?
[Ведуча І ковбой грають).
Ковбой.Щоб   навчитись   добре   грати   в бадмінтон, потрібно тренуватися. V гра-естафета «Пронеси волан».
Ковбой.Діти, я бачу, ви всі перешкоди долаєте, всі завдання виконуєте. Мої помічники приготували для вас ціка-вий атракціон «Кульки». Внесіть кульки до залу!
VI гра-атракціон «Кулька трах-бах». 
Завдання. Кульки лежать по всьому залу. Дитина повинна сісти на кульку і розчавити її сідницею. (Показують помічники).Жартівлива сценка. Переможе та команда, яка більше лопне кульок.
Ведуча.Поки журі підводить підсумки і рахує кульки, відпочинемо у веселому таночкуКовбой дає сигнал для шикування.
Журі, підводить пщсумок.
Під музику діти виходять із залу.
 
 
 
 
 
СЮЖЕТНЕ ЗАНЯТТЯ "КОСМІЧНІ РОЗВАГИ"
 
Мета: закріплювати та вдосконалювати координацію рухів,тренувати вестибулярний апарат,влучність під час кидання та ловіння,узгодженість рухів під час бігу парами, енергійність відцгговхування обома ногами у стрибках в довжину і з місця.
Обладнання: 2-3 колоди, 3 м ячі, 2 обручі.
Хід заняття.
Вихователь:щойно ви дізналися про те, як за межами планети Земля існує безмежний простір Космосу. Тож давайте вирушимо в космічну мандрівку. Шикуйтеся в колону- йдемо до наших зорельотів.Діти виконують: звичайну ходьбу, ходьбу змійкою,(між кущами, деревами). Перехід на легкий біг зі зміною темпу.^рсь і наші зорельоти (2-3 колоди). Але спочатку треба оглянути скафандри.
Діти виконують вправи:
1. Піднімання рук вгору. Б.п. нога на ширині плечей. 1-2-3- піднімання руки через сторони вгору, стати на пальці, 4- в.п. Гіовт. 10р.
2. Повороти в сторони з доторканням рук до стегна. 1-2-3- поворот вліво доторкнутися до лівого стегна, 4- в.п. Те саме вправо. Повт. по 4 рази в кожний бік.
3. Колові махи ногами( імітація їзди на велосипеді). 6.п.-сидячи на колоді, упор руками ззаду. 1-2-3-4-6- піднята ноги вгору,колові рухи ногами, б- в.п. (Повторити 6 разів з двома паузами).
Вихователь супроводжує рухи текстом: "Одягай скафандри, перевірили, чи зручно в них рухатися".- Ну, а тепер заведемо двигуни (колові рухи руками,зігнутими в ліктях, зі звуковимивою " р-ру-р). Полетіли! Ми з вами у космосі, де безліч зірок і планет, серед них і наша Земля. Правильно, юна рухається навколо Сонця і в той же час обертається навколо себе. А від чого залежить зміна частин доби? Від того, яким боком вона обернена до Сонця. Коли на одній половині Землі день,то на другій ніч, і люди на одній половині бачать Сонце, а на другій ні. Давайте пограєемо в гру.
Рухлива гра " День і ніч на планеті Земля".
Діти стають навколо вихователя. Вихователь- Сонце, промовляє: Я на небі сяюІ про всіх я дбаю: Рано-вранці піднімаю День мине- я спать вкладаю.На сигнал вихователя "День"-діти повертаються до вихователя обличчям і зупиняються, а на сигнал "Ніч"- повертаються спиною.
Вказівки до гри: стежити, щоб на кожне програвання діти кружляли в інший бік. Під час кружляння використовується увесь простір майданчика. Ускладнення відбувається за рахунок уповільнення чи збільшення темпу руху. Сигнали варто варіювати :"День","День","Ніч","Ніч","Ніч","День". Гра повторюється 4-5 разів.
-Діти, а чи пам'ятаєте ви якої форми орбіта Землі? Так,вона нагадує витягнуте коло-еліпсоподібна. Зараз ми з вами позмагаємося
Гра-змагання "Чия планета швидше прийде до орбіти". За допомогою жеребкування діти поділяються на три команди. Команди обирають капітанів і назви("Земля","Венера","Марс"). Кожна команда шикується у коло-злегка витягнуте,щоб воно нагадувало еліпсоподібну орбіту. На сигнал вихователя "Планета рушає" капітан кидає м'яч наступному гравцеві,що стоїть поруч. Коли м'яч повертається до капітана,він швидко піднімає його в гору. Перемагає та команда,яка швидше закінчила передавати м'яч. Вказівки: м'яч кидати,не пропускаючи додного гравця.
Вихователь:- Ви знаєте,що в Землі є супутник- Місяць.Вони в парі рухаються навколо Сонця,наче тримаються невидимими руками.Нумо,хто краще зобразить таких космічних друзів?
Естафета "Оббіжіть навколо Сонця".
Діти розподіляються на дві команди,кожна шикується парами. Діти беруться за руки,бо вони- Земля і Місяць.Перед командами проводять стартову лінію.На відстані8-10 м від неї,навпроти кожної команди,кладуть два обручі.На сигнал вихователя:"Увага, руш!" пари біжать до обручів,оббігають їх повертаються до своєї команди і стають вкінець колони.Перемагає та команда,яка швідше впоралась із завданням. Естафета повторюється 3-4 рази.-От уявіть собі,що ми прилетіли на планету Нептун. А раптом тут живуть хижі звірі?Рухлива гра "Небезпечна зустріч".Діти ходять та бігають по планеті, розглядають її, досліджують.На сигнал вихователя "Небезпека" швидко перестрибують через прірву (дві паралельні лінії на відстані 1 м) у небезпечну зону.Вказівки до гри: діти рухаються по всьому майданчику, "Прірву" вихователь креслить з одного боку.- Але на Нептуні можуть жити й добрі інопланетяни. Якими ви їх уявляєте? Спробуємо пофантазувати.
Гра 2" Я - інопланетянин". Під слова вихователя:Ми між зірок літали-Різних істот зустрічали. А кого ми бачили-Здогадайтесь-но!Діти довільно кружляють по всьому майданчику. Коли текст закінчується,зупиняються і стають у певну позу-зображають інопланетян. Вихователь пробує вгадати,на кого скидаються уявлені окремими дітьми образи.
Вказівки: стежити,щоб дітине стояли тривалий час у нерухомій позі, особливо зігнуті або на одній нозі. Вгадувати щоразу фігури інших дітей,щоб усі були задоволені. Гру повторюють 4-5 разів
.- Молодці,мої любі!Цікава у нас вийшла мандрівка? Всі були спритними та вигадливими. А зараз рушаймо до зорельотів, щоб летіти додому.
Діти виконують повільну ходьбу в колоні по одному з рухами рук на відновлення дихання.
 
 

1
2
3
4